Bronkoskopi  Nedir ?

Bronkoskopi; bronş adı verilen hava yollarının gözle görülerek incelenmesini sağlayan bir işlemdir. Bronkoskop adı verilen ucunda kamera olan ince ve bükülebilir bir cihaz kullanılır. Bu cihaz ile (gerekli uyuşturma sağlandıktan sonra)  ağız ve ya burundan girilerek boğaz ve ses telleri geçildikten sonra hava yollarına ulaşılır.

Amaç
     a)
 Akciğer ile ilgili nedeni açıklanamayan kan tükürme, hırıltılı solunum, inatçı öksürük, nefes darlığı gibi yakınmaların değerlendirilmesinde bronkoskopi kullanılabilir.       Hava yolları gözlemlendikten sonra infeksiyon, kanser veya diğer hastalıkların tanısı koyabilmek için doku örneği ve veya sıvı alınabilir.

     b) Akciğerlerin bir bölümünün havalanmasının tamamen ortadan kalktığı durumlarda buna yol açan ve hava yollarını tıkayan mukus (koyu yapışkan balgam)  tıkaçı, yabancı cisim, tümör vb gibi etkenlerin saptanması, tanısı ve/veya tedavisi için bronkoskopi kullanılabilir.

     c)  Görüntüleme yöntemleri (düz akciğer filmi, tomografi vb) ile tespit edilen bulguların değerlendirilmesinde bronkoskopi kullanılarak sıvı ya da doku örneği alınabilir.

     d)  Bir hastalığın tedavisi amacı ile çeşitli girişimlerde (yabancı cisim çıkarma, kanama kontrolü, elektrokoter (ısı ile yakma), dondurma (lokal soğuk uygulaması), lazer, genişletme, stent-protez yerleştirme, ışın tedavisi vb.) bulunmak için bronkoskopi kullanılabilir.

 

Uygulama Öncesi

  • Muayeneden bir önceki gece hafif yiyecekler yenmelidir.
  • İşlem öncesi 8 saat herhangi bir şey yiyip içilmemelidir.
  • Kullanmak zorunda olduğunuz (aspirin, kumadin gibi kan sulandırıcılar, tansiyon ve kalp ilaçları, şeker hastalığı ile ilgili ilaçlar vb) ilaç ya da ilaçlar var ise bu   doktorunuza bildirilmelidir.
  • Uygulama günü mümkün olduğunca rahat giysiler giyinmeli, mücevher, gözlük, kontakt lens ve diş protezi gibi malzemeler önceden çıkarılmalıdır.
  • Uygulamaya gelirken size yardımcı olabilecek bir yakınınızın ve eski dosya ve filmlerinizin yanınızda olması gereklidir.

Uygulama

Hastanın yapılacak işlemden rahatsızlık duymaması, ve öksürük hissinin kaybolması amacı ile kişinin boğaz-üst solunum yolları lokal (bölgesel) ve hastanın kendisi damar yolundan verilen çeşitli ilaçlar ile uyuşturulur.  İhtiyaç duyulan hallerde bronkoskopi işlemi tıpkı bir ameliyat gibi genel anestezi altında, yani hasta tamamen uyutularak (bilincini kaybederek) de yapılabilir. Bronkoskopi işlemi süresince hastanın oksijenlenme düzeyi, hava alıp verme etkinliği, nabız sayısı, tansiyon gibi hayati bilgileri uygun biçimde takip edilir.